Dobre ocieplenie każdego budynku to dzisiaj kluczowa sprawa i klucz do niższych rachunków za jego ogrzewanie w zimie czy też chłodzenie w lecie.
Dowiedz się, jak ważne dla całego bilansu energetycznego domu jest prawidłowe ocieplenie murłaty oraz jak powinno ono zostać wykonane w fachowy, bezpieczny i trwały sposób.
Dlaczego ocieplenie murłaty jest zawsze konieczne?
Jeżeli zapomnisz lub świadomie pominiesz ocieplenie murłaty to w tym właśnie miejscu powstanie tak zwany mostek termiczny. Ciepło będzie uciekało właśnie tą najłatwiejszą i najszybszą dla niego drogą. W takiej sytuacji nic nie pomoże dobre ocieplenie ścian czy dachu. Konieczne będzie wtedy bardzo mocne dogrzewanie budynku przy niskich temperaturach. Oznacza to, że będziesz płacił większe rachunki za prąd, gaz, olej lub węgiel w zależności od tego co jest w danym budynku wykorzystywane do jego ogrzewania w chłodniejszych okresach roku. To duża strata finansowa na przestrzeni wielu lat eksploatacji domu oraz działanie całkowicie sprzeczne z ekologią – a to dzisiaj jedno z kluczowych zagadnień oraz problemów, przed jakimi stoi cała ludzkość.
Jak należy ocieplać murłatę?
Ocieplenie murłaty może zostać wykonane jako:
- ocieplenie murłaty zewnętrzne;
- ocieplenie murłaty wewnętrzne.
Najbardziej rozpowszechniony sposób to murłata ocieplana od zewnątrz. Czynność ta najczęściej polega na umieszczeniu w przestrzeni pomiędzy murłatą a połacią dachu materiału izolacyjnego – wełny mineralnej, styropianu czy też wstrzyknięciu tam pianki termoizolacyjnej – poliuretanowej. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, ale w tym konkretnym rozwiązaniu jego zastosowanie wymaga żmudnego cięcia i dopasowywania bardzo małych kawałków – nie jest też odporny na ogień. Łatwiej jest wypełnić wolne przestrzenie wełną mineralną.
Często stosuje się tutaj worki wykonane z paroprzepuszczalnych membran, które zabiegają wypadaniu wełny z miejsca, gdzie została ona umieszczona. Najłatwiejsze może być przy bardzo ciasnych i trudno dostępnych przestrzeniach wykorzystanie rozprężających się pianek poliuretanowych, które dokładnie wypełnią każde dostępne miejsce, zapewniając bardzo dobrą izolację.
Niezależnie od wybranej techniki i materiału ocieplenia murłaty, upewnij się, że drewno ma odpowiednią wilgotność. Powinno być to mniej niż 12 procent. Solidnie zaizolowana murłata nie będzie mogła szybko wyschnąć i dojedzie wtedy do niebezpiecznych procesów gnicia. Największe znaczenie ma to w przypadku ocieplenia murłaty za pomocą pianki poliuretanowej, ale przy wełnie i styropianie schnięcie drewna też jest mocno ograniczone, co może mieć negatywne skutki dla trwałości murłaty i za tym dla solidności całej konstrukcji dachu.
Pamiętaj również, jeśli samemu stosujesz piankę, że jest ona bardzo szkodliwa i trzeba stosować przy tej czynności zabezpieczenia rąk, oczu oraz dróg oddechowych.
Zapytaj o OBRÓBKI BLACHARSKIE
Ocieplenie murłaty – ściana jednowarstwowa
Taką izolację murłaty wykonuje się wraz z kładzeniem izolacji dachu i oznacza to, że dostęp do wielu miejsce będzie już bardzo utrudniony. Ważne jest także zabezpieczenie materiału ocieplającego przed wpływem wilgoci i wiatru z zewnątrz. Najłatwiej jest to wykonać za pomocą odpowiednich materiałów w postaci foli częściowo przepuszczających wilgoć.
Ocieplenie murłaty – ściana dwuwarstwowa
W ścianach dwuwarstwowych należy przystąpić do tej czynności, zanim zostanie położona ostatnia warstwa płyt styropianowych. Izolacja murłaty musi zetknąć się z dachem ponad izolacją ściany, aby zapewnić szczelność całej warstwy ochronnej. Jeśli izolujesz murłatę od środka to izolacje ściany i dachu muszą się spotkać, a ocieplenie murłaty powinno zetknąć się z warstwą styropianu w ścianie.
W obu tych przypadkach może także zostać wykonane ocieplenie ścian od środka, co niweluje w pewien sposób słabszą izolację murłaty lub jej całkowity brak. Konieczne jest także, abyś pamiętaj o tym, żeby nie zatkać przy ocieplaniu szczeliny wentylacyjnej w ścianie, która służy do odprowadzania wody i pary wodnej, jaka może dostać się do wnętrza ściany.
Pamiętaj, że ocieplenie murłaty to konieczność i bez tego izolacja termiczna domu będzie znacznie słabsza, co automatycznie przełoży się na większe rachunki za ogrzewanie. Nie jest pomimo pewnych trudności zadanie ogromnie skomplikowane, więc bez problemu możesz je wykonać sam lub też zlecić fachowcom. Porządne wykonanie domu jest niezbędne, aby stał on przez długie lata i nie generował niepotrzebnych kosztów w postaci dodatkowego ogrzewania czy też koniecznych zabiegów konserwacyjnych lub remontów.