Dach Solarny FotowoltaicznyWykańczanie dachu wymaga szczególnej dokładności, gdyż od tego zależy jego szczelność oraz trwałość i właśnie w tym celu należy zastosować najróżniejsze obróbki blacharskie.

Dowiedz się więcej o takich elementach jak wiatrownica, pas nadrynnowy czy jak prawidłowo powinno wyglądać wykończenie komina.

 

Jakie obróbki blacharskie są stosowane na dachu?

 

Obróbki blacharskie to cały szereg elementów z blachy, dzięki którym można w łatwy sposób stworzyć całe, szczelne i estetyczne pokrycie dachowe z blachy. Najczęściej spotykane elementy to:

  •       kalenica, gąsior dachowy;
  •       wiatrownica;
  •       pas nadrynnowy;
  •       pas podrynnowy;
  •       bariera śniegowa, śniegołap;
  •       obróbka przyścienna;
  •       kosz dachowy, rynna dachowa.


Obróbki gotowe czy wyginanie blachy na miejscu?

 

Wiele prostych elementów obróbek blacharskich można wykonać na placu budowy przy pomocy giętarek. Nie jest to jednak sposób bardzo polecany, ponieważ ciężko jest w takich warunkach osiągnąć taką dokładność, jaką mają duże maszyny w fabrykach. Nie jest możliwe także uzyskanie bardziej skomplikowanych kształtów, które lepiej zabezpieczają dach oraz podnoszą jego walory estetyczne.  Zamówione gotowe obróbki blacharskie charakteryzują się z reguły wysoką jakością, która przekłada się na ich trwałość. Oczywiście możesz także zamówić proste blachy płaskie do wykonania prostych elementów, jeśli masz jakieś nietypowe miejsce na dachu do zabezpieczenia. 

Zapytaj o TANIE OBRÓBKI BLACHARSKIE

     TANIE OBRÓBKI BLACHARSKIE W 24h

     SEROCK – BŁONIE – ŁÓDŹ

    +48 500 409 109

    phone

    TANIE OBRÓBKI BLACHARSKIE W 24h

    SEROCK – BŁONIE – ŁÓDŹ

     

    +48 500 409 109

    phone

     

    Obróbki blacharskie – zastosowanie na dachu?

     

    Obróbki blacharskie pojawiają się we wszelkich miejscach styku blachy z innymi elementami lub też blaszanych połaci ze sobą. Po pierwsze na szczycie dachów (poza dachem jednospadowym) stosuje się element określany jako gąsior dachowy (lub po prostu kalenica). Zabezpiecza on połączenie dwóch połaci dachu z blachy lub blachodachówki przed przeciekaniem. Gąsior dachowy może być prosty, trapezowy czy stożkowy. Ważne są również w konstrukcjach dachów wielospadowych połączenia połaci ukośne – na przykład na styku z konstrukcją lukarny. W takich miejscach stosowane jest kosz dachowy, inaczej zwany rynną koszową. Odprowadza on wodę, chroniąc miejsce styku połaci. Wiatrownica boczna znajduje się na bocznej krawędzi dachu i oprócz zabezpieczania jest także bardzo ważna dla efektu wizualnego, jaki sprawia całość dachu. Wykonanie dobrego uszczelnienia i zabezpieczenia komina czy wylotów ciągów wentylacyjnych może przysporzyć najwięcej kłopotu i często wymaga docinania i wyginania kawałków prostej blachy. Tworząc wykończenie komina, należy być szczególnie uważnym, gdyż łatwo tam o błędy, które mogą spowodować powstanie nieszczelności lub też osiągnięcie słabszego efektu wizualnego. Podobne trudności możesz napotkać, jeżeli na dachu znajdują się okna dachowe. Nie możesz również zapomnieć o ważnym elemencie, jakim jest pas nadrynnowy zwany też fartuchem okapowym. Pas podrynnowy też jest przydatny, choć przy zastosowaniu okapu z membraną nie jest konieczny. 

     

    Obróbki blacharskie – ceny

     

    Gotowe elementy zamawiane w sklepie niestety mogą sporo kosztować, ale jest to jednak lepsze wyjście niż robienie wszystkiego na miejscu z prostej blachy. Przykładowa wiatrownica boczna to koszt około 50 złotych za dwumetrowy element. Oczywiście dotyczy to standardowego wyrobu z blachy ocynkowanej. Ceny wyrobów z blachy miedzianej może być dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższa. Za to ich żywotność ocenia się na około 250 lat, choć chyba każdy widział starszą blachę na zabytkowych budynkach. Wiatrownica z aluminium kosztuje więcej do stalowej, ale jest często doceniana przez klientów.