Jak walczyć ze smogiem
Etap gdy 90% obiektów z płyt warstwowych wykonywana była w jedynie słusznym kolorze białym czyli RAL 9010 lub szarobiałym RAL 9002 mamy już za sobą. Kolory bieli zastąpione zostały głównie przez blachy RAL 9006 czyli silvermetalic który to kolor idealnie komponsiuje się z innymi barwami – zieleń, czerwień, niebieski stosowanymi by zaakcentować pewne szczegóły budynku (okna, drzwi czy inny element elewacji). Teraz więc może nie aż 90% ale powiedzmy 60% obiektów przemysłowych wykonywanych w technologii płyt warstwowych czy blach trapezowych ma kolor srebrny – stają się przez to podobne do siebie i po prostu powtarzalne. Jest jednak alternatywa dla 9006 – jest to kolor RAL9007 czyli szaro-aluminiowy. Blacha w kolorze RAL 9007 bardzo często stosowana jest do wykonywania obróbek blacharskich przy zabudowywaniu stolarki aluminiowej. Kolor ten idealnie współgra z kolorem aluminium. Jednocześnie barwa 9007 jest bardziej grafitowa od 9006 i moim zdaniem warto rozważyć przy projektowaniu inwestycji zastąpienie mówiąc wprost „oklepanego” już RAL9006 kolorem RAL 9007. Kolor ten podobnie jak silvermetalic dobrze współgra z innymi barwami, a jednocześnie wyróżnia nasz obiekt pośród wielu podobnych hal w okolicy. Niestety- nie jest on tak dostępny na rynku wśród producentów płyt warstwowych czy też blach trapezowych – nie jest on kolorem standardowym dostępnym w ciągłej sprzedaży. Jednak inwestycję nie planuje się z dnia na dzień i mając parę tygodni czasu jesteśmy w stanie zamówić i otrzymać płyty warstwowe właśnie w tym kolorze.
Smog – czyli czy masz wpływ na to czym oddychasz. Krótka historia Twojego wpływu na ilość pyłów PM10 i PM2,5
Od kilku lat jesteśmy informowani o tym, że w powietrzu którym oddychamy znajduje się pył. Każdy z nas zauważył, że jego ilość jest wprost proporcjonalna do temperatury powietrza. W każdym przypadku, kiedy temperatura spada – ilość pyłów rośnie, a my i nasze dzieci narażamy się na problemy zdrowotne – te krótko terminowe i te które odbiją się na nas za kilka lat.
Wg informacji meteo – Kraków jest miastem, gdzie liczba dni z przekroczonymi normami sięga 150 i więcej w ciągu roku. W wielko Polsce jest lepiej – oscyluje to w okolicach 40 dni w Poznaniu do 60 w Nowym Tomyślu.
Wszyscy zastanawiamy się czy mamy na to wpływ ? Otóż tak.
Wbrew temu na czym skupiają się media – największy wpływ na redukcje tych pyłów w powietrzu ma właściwie wykonana izolacja termiczna budynków. Im lepszy materiał wybierzemy, im lepsze będzie miał on parametry – tym mniej zanieczyścimy środowisko – bez względu na to czy będziemy palić pelletem, kominkiem czy węglem.
Na dzień dzisiejszy, najlepszym izolatorem jest pianka PIR (płyty PIR) – ma ona lambde na poziomie ~0,022-0,023 W/mK – co powoduje że jej parametry są od 1,5 do ponad 2 krotnie lepsze od innych izolatorów – styropianu (polistyrenu) czy też wełny mineralnej (skalnej/ szklanej) lub wełny drzewnej.
Jak to wygląda w praktyce ?
Wykonując izolacje z płyt ze spienionego poliuretanu w okładzinach gazoszczelnych popularnie zwanymi płytami PIR np. Thermano – uzyskujemy najlepszą izolacje, której parametry są stabilne bez względu na warunki atmosferyczne.
Korzyść dla inwestora to: Znacząca redukcja kosztów użytkowania – ogrzewania – budynku, oraz brak lub minimalizacja produkcji pyłów które zanieczyszczają powietrze którym oddychasz – wszak komin Twojego domu jest… najbliżej powietrza którym oddychasz.
Dlatego – nie zastanawiaj się, ponieważ Twoje dobre decyzje dot. Izolacji Twojego domu już dzisiaj wpłyną na jakość Twojego życia. Będziesz miał niższe koszty użytkowania domu, a Twoja rodzina będzie mieszkać w komfortowych warunkach i oddychać świeżym, czystym powietrzem !!! No i będziesz EKO – a to ważne.