Prawidłowe przechowywanie blachy dachowej przed jej wykorzystaniem to warunek jej dobrego wyglądu i długowieczności po ułożeniu jej na Twoim dachu.
Dowiedz się, jak przechowywać blachy dachowe (płaskie, trapezowe, blachodachówki) tak, aby nie uległy one uszkodzeniu i wytrzymały po montażu długie lata, chroniąc Twój budynek i zapewniając mu estetyczny wygląd.
Jak przechowywać blachy dachowe w bezpieczny sposób?
Jak przechowywać blachę trapezową i płaską? Zakup i dostawę blachy najlepiej jest zaplanować tak, aby jak najkrócej musiała ona czekać na jej wykorzystanie na placu budowy. Jeśli jednak z jakichś powodów ten czas ulega wydłużeniu, pamiętaj o podstawowych zasadach przechowywania blachy dachowej:
- zdejmij folię ochronną z blachy – przy przechowywaniu blachy dłuższym niż 2 tygodnie należy usunąć z niej folię zabezpieczającą. Jeżeli na blachę będzie działać słońce lub wilgoć, to później mogą wystąpić trudności z usunięciem folii;
- unikaj zmian temperatury, które mogą wywołać kondensację pary zawartej w powietrzu;
- blacha powinna być przechowywana w pomieszczeniach z przewiewem;
- zapewnij odległość blachy minimum 20 centymetrów od podłoża;
- pamiętaj o przełożeniu arkuszy blachy podkładkami dystansowymi, zapewniając możliwość wyschnięcia;
- jeśli arkusze są przechowywane (bardzo krótko) na wolnej przestrzeni ustaw je tak, aby woda mogła po nich ściekać;
- przed umieszczeniem ich na miejscu składowania upewnij się, że wszystkie arkusze są suche, jeśli nie to wytrzyj je.
Zapytaj o TANIE BLACHY
Niezachowanie powyższych warunków może skutkować pojawieniem się zjawiska określanego jako biała rdza na blachach z warstwą cynku lub też czarna rdza tam, gdzie zastosowano warstwę alucynkową. Czasami uszkodzenia mogą być nieduży, ale po położeniu blachy biały osad na dachu może pojawić się w czasie dużo krótszym niż ten deklarowany w gwarancji udzielanej przez producenta danej blachy czy blachodachówki.
Większość producentów blachy dopuszcza jej składowanie na placu nie dłużej niż 6 miesięcy. Po tym terminie reklamacje blachy nie są przez nich uwzględniane.
Jak nie uszkodzić blachy już przy rozładunku?
Ważny jest również prawidłowy transport blachy z punktu zakupu oraz jej bezpieczne wyładowanie. Zazwyczaj wykonują to pracownicy punktu sprzedaży czy firmy produkującej dany materiał. Warto jednak wiedzieć, jak powinien prawidłowo wyglądać ten proces. Blachy powinny być w czasie transportu osłonięte folią, blachodachówki, panele i tym podobne elementy powinny mieć przekładki najczęściej styropianowe, które chronią je przesuwaniem. Aby mieć szansę na późniejsze ewentualne reklamacje blachy, sprawdź, czy dotarła ona w dobrych warunkach, a jeśli nie to od razu sporządź dokument opisujący powstałe uszkodzenia.
Rozładunek blachy jest tym trudniejszy, im większy jest rozmiar arkuszy. Każdy arkusz należy przenosić pojedynczo w pozycji pionowej. Do tej czynności często potrzebne jest kilka osób – po jednej na każdy metr bieżący blachy.
Aby nie groziła Ci biała rdza blachy, dobrze przemyśl kwestie logistyczne przy budowie czy wykonywaniu remontu z użyciem blachy dachowej, czy każdej innej. Jeśli jednak musisz z częścią robót poczekać, bo na przykład zepsuła się pogoda, to wiesz już, jak przechowywać blachy dachowe i stosują się do tych ważnych punktów. Dzięki temu nie pojawi się biały osad na blachach i będziesz mógł ich spokojnie użyć do wykonania pokrycia dachowego po upływie nawet dłuższego czasu. Przechowywanie blachy do kilku miesięcy na placu budowy jest jak najbardziej możliwie, jeśli dobrze się do tego przygotujesz.