Tanie Dachy Dachówki BlachyDach wielospadowy to bardzo ciekawe rozwiązanie, wiele osób określa tak zwykły dach dwuspadowy.
Czym więc różnią się te dwa rozwiązania?

Poznaj rodzaje dachów i dowiedz się więcej na temat takich konstrukcji jak dach kopertowy, dach mansardowy i dlaczego warto sięgnąć po dachy ciekawsze od tradycyjnych najprostszych dwuspadowych i jednospadowych.

Rodzaje dachów

 

Dach pełni kilka ważnych funkcji w każdej budowli. Oczywiście każda jego konstrukcja powinna zapewniać odporność na wodę i wiatr, ale mogą się one znacznie różnić od strony konstrukcyjnej oraz wizualnej. I to właśnie wartość estetyczna jest często tym, co przesądza o wyborze takiej, a nie innej konstrukcji. Typowe dachy to:

  •       dach jednospadowy – znany również jako dach pulpitowy. Posiada tylko jedną płaszczyznę zazwyczaj o niewielkim kącie nachylenia, choć zdarzają się też dość ‘ostre’ jego wersje;
  •       dach dwuspadowy – klasyczny dach z dwoma płaszczyznami – zazwyczaj o tym samym kącie nachylenia i tej samej wielkości obu części, czasami również jako dach niesymetryczny;
  •       dach czterospadowy – może występować w różnych wersjach na przykład jako:

o   dach kopertowy – typowy na przykład dla polskich dworków szlacheckich. Krótsze boki mają kształt trójkątów a dłuższe kształt trapezów;

o   dach namiotowy – często w mniejszych budynkach – cztery symetryczne trójkąty zbiegające się we wspólnym wierzchołku;

  •       dach mansardowy – może być to dach dwuspadowy lub czterospadowy. Połacie dachu są podzielone na dwie części o różnym kącie nachylenie. Pozwala to na lepsze wykorzystanie wyższej części domu;
  •       dach płaski – wbrew nazwie często z pewnym małym nachyleniem od 3 do 11 stopni zapewniającym lepsze spływanie wody.

Zatem dach dwuspadowy ma dwie połacie, które mogą się różnić nachyleniem lub długość, choć w większości rozwiązań są symetryczne. Dach wielospadowy ma więcej niż dwie połacie – może być zarówno dach kopertowy lub dach namiotowy.

Zapytaj o TANI DACH

    Różne konstrukcje dachów

     

    Każdy typ dachu potrzebuje solidnej konstrukcji, która będzie go podtrzymywać przez długie lata użytkowania. Dach płaski zazwyczaj jest w postaci konstrukcji nośnej umieszczonej na stropie (stąd czasem używana nazwa stropodach). Konstrukcja taka jest wykonana w drewnianych wiązarów albo gotowych kratownic czy metalowych kształtowników. Dach kopertowy – konstrukcja jest taka sama jak dachów spadzistych. Czyli niezależnie czy to dach jednospadowy, dwuspadowy czy czterospadowy to używa się zazwyczaj jednej z dwóch metod tworzenia konstrukcji. Może to być:

    •       więźba krokwiowa;
    •       więźba krokwiowo-jętkowa;

    ·        więźba płatwiowo-kleszczowa.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

    Więźba to drewniany szkielet dachu, czyli stelaż, na którym oparte są połacie dachu. Aby zapewnić jej odpowiednią wytrzymałość, stosuje się w niej grube drewniane krokwie. W konstrukcji krokwiowo-jętkowej są one łączone po bokach deską zwaną wiatrownicą a u góry jętkami, często widocznymi na poddaszach. Stosowana jest w dachach do 12 metrów rozpiętości. 

    W konstrukcji płatwiowo-kleszczowej występują podpory w postaci słupów podpierających konstrukcję. Ta wersja jest zazwyczaj mocniejsza, ale ogranicza możliwości wykorzystania przestrzeni pod samym dachem. Często nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, gdyż słupy mogą być ukryte w ścianach rozdzielających pomieszczenia. Konstrukcja jest wytrzymała i może być użyta do podparcia dachu o rozpiętości do 16 metrów. W bardzo małych budowlach może wystąpić także więźba krokwiowa bez użycia wzmacniających jętek pionowych. W dachach dochodzących do 30 metrów rozpiętości mogą być również zastosowane tak zwane wiązary kratowe, czyli kratownice. Ich zaletą jest duża wytrzymałość bez konieczności podpierania.