Pytanie blachodachówka, czy blacha trapezowa to jedno z tych najczęściej zadawanych podczas planowania nowego dachu.
Dowiedz się, kiedy warto zastosować jedno, a kiedy drugie z tych jakże popularnych i tanich pokryć dachowych, które są w Polsce spotykane na każdym kroku.
Zalety blachodachówki
Blachodachówko to jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych w przypadku domków jednorodzinnych oraz większych budynków mieszkalnych. Blachodachówka jest dostępna w postaci wygodnych arkuszy lub modułów. Podstawowe zalety blachodachówki to:
- łatwość oraz szybkość układania – blachodachówki w standardowych arkuszach układa się bardzo szybko i sprawnie;
- niski koszt zakupu – to jeden z najtańszych materiałów – oczywiście cena zależy w dużej mierze od materiału – blacha stalowa, aluminiowa – oraz tego, jak została zabezpieczona przed wilgocią – cynk, alucynk, powłoki poliestrowe, polimerowe;
- niska waga – blachodachówka jest bardzo lekka, co pozwala na zastosowanie tańszych rozwiązań więźby dachowej lub położenie jej na remontowanych dachach o mniejszej wytrzymałości;
- szeroka gama kolorystyczna – powlekanie warstwą poliestru i tym podobnymi powłokami pozwala nadawać blachodachówkom rozmaite kolory;
- duży wybór wzorów – ciekawe wzory fal, również modele trudne do odróżnienia od klasycznej dachówki ceramicznej – zwłaszcza jeżeli dana blachodachówka ma ukryte mocowania;
- długa żywotność – w zależności od rodzaju użytej blachy i zastosowanych powłok antykorozyjnych może to być nawet kilkadziesiąt lat – najczęściej jest to jednak około 15 lat.
Pytanie blachodachówka, czy blacha trapezowa nie jest jeszcze rozstrzygnięte, gdyż blachodachówka nie jest niestety pozbawiona pewnych wad. Najczęściej wymieniana jest jej hałaśliwość podczas opadów deszczu – dobra izolacja położona pod blachą znacznie obniża poziom hałasu. Drugą sprawą jest słabsza izolacja termiczna niż dachówki ceramicznej lub cementowe (betonowej). Oczywiście zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych (wełna mineralna, styropian, płyty PIR) rozwiązuje ten problem. Ostatnim zagadnieniem jest minimalne wymagane nachylenie dachu, które musi wynosić co najmniej 9 stopni.
Zapytaj o TANI STYROPIAN
Zalety blachy trapezowej
Blacha trapezowa to zdecydowanie najtańszy rodzaj pokrycia dachowego. Można go wykorzystać w wielu różnego rodzaju budynkach. Świetnie sprawdza się tam, gdzie są duże powierzchnie o prostych kształtach. Podobnie, jak blachodachówka jest bardzo lekka, co pozwala stosować ją na najrozmaitszych budowlach. Właśnie dlatego chętnie jest stosowana w różnego rodzaju magazynach, halach, garażach czy budowlach tymczasowych. Tam może również zostać wykorzystana do obłożenia elewacji, a nawet do stworzenia tymczasowego ogrodzenia na czas budowy.
Najtańsza jest blacha trapezowa cynkowana i to ona jest często używana do mniej wymagających zastosowań. Znacznie bardziej estetyczne dachy tworzone są z blachy ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem, a następnie powlekanej warstwą poliestru. Zwiększa ona odporność na wilgoć, jak i umożliwia nadanie różnych kolorów. Jako podbitka dachowa często stosowana jest blacha trapezowa drewnopodobna. Blachy cynkowane zazwyczaj mają gwarancję producent na 25 lat a te powlekane nawet 50 lat. Dzięki dostępności w długich arkuszach – w przypadku blach stalowych może to być 12 metrów, a w przypadku aluminium 7 metrów. Taka długość pozwala na bardzo szybkie układanie oraz małą liczbę zachodzących na siebie połączeń – co jeszcze obniża koszty montażu oraz zakupu.
Blachodachówka czy blacha trapezowa?
Odpowiedź na pytanie blachodachówka, czy blacha trapezowa zależy od tego, jaką budowlę stawiasz. W przypadku domków jednorodzinnych znacznie częściej wybierana jest blachodachówka jako tańszy zamiennik dachówki ceramicznej. Powlekane blachy trapezowe też mogą zostać tutaj wykorzystane, a często pojawiają się w formie podbitki dachowej. W przypadku dużych dachów, czyli zwłaszcza prostych obiektów przemysłowych czy gospodarczych blacha trapezowa jest zdecydowanie najtańsza i sprawdza się bardzo dobrze. Tutaj aspekt estetyczne nie jest tak ważny i często jest to po prostu blacha cynkowana.
Świetnie odprowadza ona wodę i śnieg oraz jest bardzo lekka, dzięki czemu w halach czy magazynach i obiektach rolniczych jest absolutnie najlepszym rozwiązaniem. Blacha trapezowa bardzo dobrze radzi sobie także jako poszycie zadaszeń otwartych – często stosowanych na budowach czy w rolnictwie do ochrony różnego rodzaju materiałów przed deszczem. W tego typu użyciu dobrym pomysłem jest użycie jeszcze tańszej blachy trapezowej drugiego gatunku.