Więźba dachowa to podstawa każdego dachu i od jej wykonania zależy w dużej mierze jego długowieczność.
Dowiedz się, czym różni się więźba krokwiowa od więźby jętkowej i kiedy można zastosować jedno z tych rozwiązań, a kiedy używa się więźby płatwiowo-kleszczowej.
Rodzaje więźby dachowej
Istnieje kilka rodzajów więźby dachowej. Podstawowy podział obejmuje takie więźby jak:
- więźba dachowa krokwiowa;
- więźba dachowa krokwiowo-jętkowa;
- więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa;
- więźba dachowa prefabrykowana kratowa – wiązary kratowe.
Każdy rodzaj więźby ma swoje zalety i wady. Najprostsza w konstrukcji jest więźba krokwiowa. Można ją stosować, gdy rozpiętość dachu nie przekracza sześciu metrów, a jego nachylenie zawiera się w przedziale 40 do 60 stopni. Krokwie łączą się na górze w kalenicy, a od spodu powinny być osadzone na murłacie. Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa jest bardzo podobna, tylko krokwie są wzmocnione za pomocą poziomych jętek mniej więcej w 2/3 ich wysokości.
W obu tych przypadkach więźby dachowej krokwie należy połączyć tak zwanymi wiatrownicami, czyli belkami położonym poziomo lub ukośnie. Te dwa typu więźby pozostawiają na poddaszu całkowicie wolną przestrzeń. Jętki bywają pozostawione na widoku i mogą zostać wykorzystane jako element dekoracyjny. W przypadku dachów o jeszcze większej rozpiętości stosuje się więźbę dachową płatwiowo-kleszczową. Tutaj możliwe jest także stworzenie dachów o nachyleniu w zakresie 6 do 70 stopni. Krokwie dachowe w tym rozwiązaniu są oparte na płatwiach, które umieszczone są na słupach. Do połączenia przeciwległych krokwi stosowane są także kleszcze.
Zapytaj o TANI DACH
Krokwie dachowe cena
Krokwie dachowe – cena to oczywiście bardzo ważna sprawa, ale przede wszystkim musisz dokonać dobrego wyboru rodzaju drewna i przekroju belek. Przede wszystkim drewno używane do konstrukcji dachu powinno być klasy C24 o wilgotności 18 procent. W zależności od konkretnej konstrukcji dachu mogą Ci być potrzebne takie elementy jak:
- krokwie;
- murłaty;
- jętki;
- płatwie;
- kleszcze;
- słupy;
- miecze;
- podwaliny.
Najczęściej spotykane są krokwie dachowe o wymiarach 7 na 14 centymetrów oraz 8 na 16 centymetrów. Zazwyczaj stosunek boków krokwie to 1 do 2, choć bywa także używany 1 do 4. Z takich belek powstaje zarówno więźba dachowa dwuspadowa, jak i więźba dachowa kopertowa. Najprostszym rozwiązaniem jest zamówienie belek w tartaku już przyciętych do odpowiednich rozmiarów wraz z wcięciami tam, gdzie są one potrzebne. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie jednak zamówienie belek o odpowiedniej długości i samodzielne obrabianie ich na placu budowy.
Pamiętaj, że najważniejszy jest dobry plan, zgodnie z którym musisz zamówić i wykonać wszystkie elementy potrzebne do konstrukcji dachu. To bardzo ważny element decydujący o trwałości całego domu i nie warto tutaj przesadzić z oszczędnościami, gdyż prędzej czy później wszystkie braki wyjdą w trakcie użytkowania domu i spowodują znaczne koszty, jakie będziesz musiał ponieść na naprawy.